Підсумки першої частини сезону УПЛ. «Минай». Акцент на організованість

20.12.2022 - 12:34

Команда Володимира Шарана – без зірок і класу, але робить акцент на організованості.

Важко було розраховувати та очікувати на видатні результати від «Минаю». За той час, що закарпатський колектив проводить в еліті, абсолютно всі звикли до аутсайдерського статусу «Миная». Не суперечать цьому й представники клубу, час від часу заявляючи публічно про найменший бюджет серед учасників УПЛ. Однак «бідність» не означає немічність. Футбол знає чимало прикладів, коли не зіркові колективи брали своє завдяки дисципліні та організованості. Цим шляхом й має намір рухатися Володимир Шаран зі своїм колективом. Чи виходить? Саме час підбити проміжні підсумки.

Результати

13-те місце; 14 очок; десять забитих м’ячів – п’ятнадцять пропущених

Результати як результати… «Минай» не декларує високих цілей, але заявляє про бажання зберегти прописку в еліті й на майбутній сезон. В ідеалі було б добре позбутися статусу перманентного аутсайдера, але це справа не одного сезону. Зараз «Минай» перебуває на початковому етапі становлення якщо говорити суто про каденцію Володимира Шарана. Ось тут вже виклик для керівництва. Раніше у «Минаї» часто змінювалися тренери, а в таких умовах проєкт з довгостроковою перспективою не побудуєш.

Цей сезон уже має кілька історичних особливостей щодо результатів. Вперше у літописі свого виступу на елітарному рівні українського футболу «Минай» переміг на виїзді (перемоги над «Інгульцем» та «Металістом 1925»), вперше в історії команда змогла набрати залікові очки у трьох поспіль матчах УПЛ.

Власне, щодо останнього – питання ще не закрите, адже 2022-ий календарний рік «Минай» закінчив двома нічиїми та перемогою («Рух», «Металіст 1925», «Зоря»), тож у 2023-му безпрограшна серія може набути унікального значення в мінімум чотири матчі. Перший суперник у весняній частині сезону – ФК «Львів».

Трансфери та склад

«Минай» не був активним на ринку, не шикував, й апріорі робити цього не міг. Навпаки, клуб навіть втрачав через свою неспроможність підтримувати високі фінансові запити гравців. Найяскравіший приклад у цьому контексті – Наумець з «Чорноморця». Цей футболіст провів за одеситів відмінний матч проти «Миная» й після гри Володимир Шаран акцентував на цьому. Мовляв, він був би не проти працювати з таким гравцем, але клуб не міг задовольнити його фінансових вимог. Тому Наумець залишив «Минай» і перейшов до складу команди, яка першу частину сезону закінчила у таблиці нижче закарпатців.

Селезньов залишився, але це вже відпрацьований матеріал. Не варто покладати надій і на єдиного легіонера, який до певного часу був зазначений у складі «Миная». Ловро Грайфонер сумлінно повернувся до України попри те, що тут розпочалася велика війна. Опинився у резерві чотирьох матчів першої частини поточної УПЛ, але вже зараз можна говорити про його відхід за взаємною згодою сторін. Словенцю шукають клуб, який згодився б викупити його контракт від «Миная». Але швидше за все він спершу піде в оренду, а потім – як вільний агент.

В ході поточного року «Минаю» вдалося здійснити кілька запрошень вільних агентів, які реально стали команді у пригоді. Найперше мова про Олександра Бандуру, який навіть перебрав до себе капітанську пов’язку. Але помітними фігурами були й інші: Дмитро Немчанінов, який перед цим трохи перебував за кордоном, Вадим Вітенчук, Назарій Воробчак, Єгор Твердохліб, які прийшли до «Минаю» з представників нижчого дивізіону. Це все гравці основного складу.

Наявність Богдана Чуєва, Юрія Кравчука, Валерія Рогозинського, Данила Колесника дозволила застосовувати ротацію. Хоча Шаран часто зазначав, що глибини складу йому не вистачає.

Оптимальний склад: Бандура – Гончар, Горін, Немчанінов, Трубочкін – Хахльов, Вітенчук – Воробчак, Твердохліб, Кулієв – Вишневський.

Сильні сторони

Починаємо з того, чим закінчили попередній підпункт: Шаран часто після матчів говорив про відсутність глибини складу, про те, що волів би отримувати більше можливостей підсилювати гру гравцями з лави для запасних. Це, звісно, проблема, але є й інший бік медалі.

Стабільність основного складу, – а зміни у стартовій одинадцятці відбувалися лише через форс-мажорні обставини (травми, дискваліфікації), – зумовила неабияку зіграність команди. А з нею – й організованість. «Минай» важко було пройти як в позиційних атаках, так і в контратаках, чому підтвердження – тільки п’ятнадцять пропущених м’ячів. Менше тільки у трьох на цей час лідерів турнірної таблиці.

Командна зіграність дозволила розкритися й деяким індивідуальностям. Олег Горін став одним з лідерів першої частини УПЛ за показником виграних єдиноборств – 140. Єгор Твердохліб у цій категорії також увійшов до топ-3 з показником 136 виграних дуелей. Олег Горін також став лідером ліги за показником виграних оборонних єдиноборств (76), випередивши свого найближчого переслідувача на 14 дуелей. Цей переслідувач – одноклубник Горіна Дмитро Немчанінов.

Слабкі сторони

Безперечно, це реалізація гольових моментів. Якщо пропускає «Минай» найменше серед аутсайдерів та середняків, то й забиває дуже мало. Тільки в останнього на цей момент «Львова» показники гірші.

Але відсутність забитих м’ячів не означає відсутність шансів на них. Реалізація найчастіше кульгала у домашніх іграх закарпатців, коли моменти створювалися навіть проти таких суперників як «Динамо», а безвиграшна серія тривала. Трохи прорвало наприкінці календарного року, але «Минай» досі залишається командою, яка тільки двічі впродовж всієї історії своїх виступив в еліті забивала понад два голи за матч.

xG «Миная» у цьому сезоні – 19. Це шостий показник у чемпіонаті. А голів тільки десять. Це передостанній показник в лізі.

Найкращий гравець

Найбільше голів забив Єгор Твердохліб – три. Він також лідер команди за системою «гол+пас», один з найефективніших у складі за показником створених гольових моментів. Однак найкращим визнаємо Олега Горіна, який дуже ефективний в єдиноборствах.

Захисник молодіжної збірної України «назбирав» впродовж сезону солідні як для «Миная» 106 перехоплень м’яча, провів 197 єдиноборств з ефективністю 71 відсоток, 113 разів оволодівав м’ячем в неочевидних ситуаціях, що є найкращим показником у команді. Захисник створив для партнерів три гольові моменти, віддав п’ять кочових передач (на загострення), має двадцять ударів по воротах. Зрештою, у нього найвищий InStat-індекс у команді – 212.

У Немчанінова лише на дещицю менший – 211. Дмитро – дуже важливий, досвідчений, вмілий гравець, та все ж пальму першості у цій категорії залишаємо за Горіним з врахуванням його потенціалу до прогресу.

Прогноз на другу частину сезону

Звісно, минайцям потрібно просто не вилетіти з еліти. Клуб має збалансоване фінансування. Тобто, попри відсутність значних заробітків немає значних витрат. Є можливість постійно грати й тренуватися на своєму стадіоні, чого позбавлені чимало інших учасників УПЛ. Тож сам Бог велів боротися за еліту до останнього.

Хоча не видається, що закарпатці будуть рятуватися, чіпляючись за соломинку. Зіграний склад дозволяє вирішувати завдання щодо збереження прописки з певною вірою у світле майбутнє. «Минай» має у своїй обоймі достатньо молодих гравців, але вистачає й досвідчених. Крім згадуваних Немчанінова та Бандури, це ще й Коломоєць. Класична формула «молодість + досвід».

одначе, мало забиває (заважали травми). Така ж проблема і в решти форвардів. Впродовж сезону бували ситуації, коли вістря атаки закривав непрофільний Твердохліб. Тож у пошуках підсилення «Минаю» якнайперше потрібен форвард. Ще б не завадив гравець на роль плеймейкера, хоча у цьому напрямку намагається працювати Хахльов. Підвищити раціональність не завадило б Кулієву. Від нього – багато старань, багато перебування в епіцентрі подій, але не надто багато реальної користі в тих матчах, коли на нього покладалися особливі надії.

Важливою також є стабільність на тренерській позиції. Останнім часом у «Минаї» з цим не було спокою. Але Шаран, схоже, намацав той ритм, в якому повинна рухатися команда, а команда, своєю чергою, розуміє, чого від неї вимагає Шаран з помічниками. Далі – справа за керівництвом клубу. Не заважати – це мінімум, що воно може зробити. А максимум – це знайти потрібних тренерові гравців на ринку.

Прогноз на те, що «Минай» не вилетить. Принаймні, за підсумком першої частини сезону на цю не почесну «місію» є більш явні претенденти.

Ігор СЕМЙОН, ua-football

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Додай віджет турнірних таблиць собі на сайт

Основні плюси нашого віджету:
- автоматичне оновлення
- офіційні дані
- не впливає на твій сайт
- можливість додаткового налаштування таблиць

Базовий код:

Для додаткового налаштування віджету, в кінці запиту src можна додати:
- виділити команду 21: &selectteam=21 (номер команди можна дізнатись, натиснувши на її назву у таблиці у ссилці, номер буде визначено параметром team)
- приховати колонку 3: &hc3=y (так само і з іншими, крім 1,2,9: &hc[номер_колонки]=y)

Приклад:https://zaf.org.ua/?page_id=5001&selectteam=20&hc3=y&hc4=y&hc5=y&hc6=y&hc7=y&hc8=y - виведе таблицю з виділеною командою Тячів, без 3,4,5,6,7,8 колонок.

Додай віджет турнірних таблиць собі на сайт

Основні плюси нашого віджету:
- автоматичне оновлення
- офіційні дані
- не впливає на твій сайт
- можливість додаткового налаштування таблиць

Базовий код:

Для додаткового налаштування віджету, в кінці запиту src можна додати:
- виділити команду 21: &selectteam=21 (номер команди можна дізнатись, натиснувши на її назву у таблиці у ссилці, номер буде визначено параметром team)
- приховати колонку 3: &hc3=y (так само і з іншими, крім 1,2,9: &hc[номер_колонки]=y)

Приклад:https://zaf.org.ua/?page_id=5001&selectteam=20&hc3=y&hc4=y&hc5=y&hc6=y&hc7=y&hc8=y - виведе таблицю з виділеною командою Тячів, без 3,4,5,6,7,8 колонок.