Віталій Дем’яненко: «У суддівстві ми не повинні втрачати хороших традицій»
07.08.2016 - 06:27Підбиваємо основні підсумки першого кола в обласному чемпіонаті з головою комітету арбітрів ФФЗ Віталієм Дем’яненком та загалом говоримо про стан футбольного суддівства в краї.
– Віталію Миколайовичу, сьогодні в Мукачеві закарпатські арбітри складали тести й нормативи. Наскільки Ви задоволені побаченим?
– Насамперед слід сказати, що нашим перспективним суддям, котрі обслуговуватимуть матчі ДЮФЛ, дали спробувати нові тести ФІФА. Їх рекомендувала Федерація футболу України. У підсумку ситуація бажала б бути кращою, бо тільки до восьми осіб немає претензій. Але хлопці таке випробування проходили вперше, тому ще не призвичаїлися. Думаю, за три тижні підготуються, навчаться розподіляти дихання, і проблем не виникатиме. Старші за віком колеги зазначили, що нові тести легші. Отож до останніх дійсно необхідно звикнути. А ось досвідчені судді виконували звичний тест Купера. Усі вклалися в «норму», тому претензій немає.
– Що скажете стосовно знання теорії?
– Усім арбітрам дали роз’яснення й нові рекомендації, а за тиждень-два зберемося знову й перевіримо. Тим більше, що тепер не всі мали змогу прибути до Мукачева: хтось поїхав на море, хтось обслуговував товариські ігри чи був відсутній з іншої причини. Так само за тиждень-другий, хто сьогодні не складав фізичну підготовку, отримає ще один шанс.
– Як Вам робота суддівського корпусу в першому колі чемпіонату у вищій і першій лігах?
– У цілому я задоволений, адже не було зривів ігор, проявів упередженості, скандалів, в епіцентрі яких перебували судді. Так, декілька окремих інцидентів усе ж трапилося, однак, до прикладу, у матчі між гравцями Дерцена й Нижнього Коропця арбітр справедливо отримав високу оцінку, а гравець, котрий його вдарив, дискваліфікований на рік. У цілому судді відпрацювали добре. Правда, це не дає приводу для розслаблення. Наш комітет під час зустрічі наголошував, що друге коло очікується цікавішим і значно важчим, тому потрібно не менш серйозно підійти до нових матчів.
– Звичайно, арбітри – теж люди. І їм властиво помилятися. За Вашими спостереженнями: яких найчастіше помилок припускаються служителі футбольної Феміди?
– На мою думку, усе залежить від налаштування людини на гру. Скажімо, проаналізовані помилки асистентів свідчать: не слід втрачати концентрації. Особливо досвідченим арбітрам, яким матч видається легким, тому дещо розслаблюються, а в підсумку проґавлюють той чи інший епізод. Молодим же іноді бракує досвіду, але їм легше вчитися, пояснити. Так само неправильним є вибір позиції, або ж хтось десь не добіг через зайву вагу. Це основні зауваження.
– Проте навіть вони не можуть бути приводом для того, щоб накидатися на арбітрів із претензіями та ледь не з кулаками. На Вашу думку, як найдієвіше боротися з погрозами на адресу арбітрів, викликаною проти них агресією?
– На щастя, кричущих випадків фактично не траплялося, хоч, звичайно, десь у нас, шанувальниках футболу, підсвідомо закладено: в усьому винні судді! Необхідно вести відповідну роботу в клубах, щоб уболівальники, навіть маючи свою думку, із повагою ставилися до роботи арбітрів. У нас іще є одна системна проблема: часто навіть гравці й тренери не знають правил достатньою мірою. Мені розповів цікавий факт Петро Котубей із Виноградова. Названий арбітр показав нові рекомендації для суддів одному з тренерів. Так той їх тричі перечитав! Я про таке вперше чую. Це чудовий приклад, гідний для наслідування, адже навіть після переглянутого в пам’яті вже відкладуться якісь основні аспекти роз’яснень. Хоч правила слід брати до рук систематично.
– На завершення розмови: наскільки перспективним для молодих закарпатських арбітрів є вихід на всеукраїнську та міжнародну арени?
– Думаю, дамо іще шанс Назару Дьордю, котрий у силу певних обставин не зміг виконати нормативи. Є Іван Грубінка з Мукачева, Вадим Рубей з Іршави. Вони мають бажання, стараються. Але щоб було більше імен, потрібно активізувати роботу обласної школи арбітрів, бо ситуація з молодою зміною вкрай напружена. Є Михайло Митровський-молодший, Ярослав Козик… Список дуже обмежений. Намагатимемось робити все, щоб кращих молодих колег залучали до ігор ДЮФЛ України, чемпіонату U-19. У суддівстві ми не повинні втрачати хороших традицій.
Володимир ТАРАСЮК, ФФЗ
Залишити відповідь