Федерація футболу Закарпаття вітає шанувальників зі святом гри мільйонів
29.04.2016 - 17:46Сьогодні офіційному футболу України виповнилося 24 роки! Саме 29 квітня 1992 року в Ужгороді, на стадіоні «Авангард», відбувся перший матч української збірної з командою Угорщини. Живі пам’ятки про цю подію (афішу до матчу, квиток, фото та відеозапис) подаємо до вашої уваги на нашому сайті.
Афіша, фото та квиток нині є експонатами першого поверху Будинку футболу у Києві.
Президент Федерації футболу України на своїй сторінці у Фейсбук так прокоментував 24-річчя від дня створення збірної України з футболу: «Проходячи кожен раз повз цих артефактів, відчуваю почуття великої гордості і подяки тим людям, які стояли біля витоків нашої збірної! Скоро у головної команди країни новий виклик – участь в Євро-2016. Уперше в історії подолавши плей-офф, при потужній і несамовитій підтримці всіх українців, нинішня збірна на власні очі показала, що їй під силу перемогти будь-які складності. Вперед до нових перемог! Слава Україні!»
Наймасовішим видом спорту в краї продовжує залишатися футбол. Його витоки сягають кінця ХІХ – початку ХХ ст. Як стверджує в «Історії закарпатського футболу» П. Крайняниця, знаковим для області став 1893 р. Саме тоді вчитель гімнастики І. Медрецький побував на всеугорському семінарі. Там його учасників ознайомили з правилами командних ігор, зокрема й футболу.
Ну а в 1901 р. в Ужгороді відбувся перший в краї футбольний матч. У серпні в гості завітала команда Будапештського атлетичного клубу (БАК, який у першому чемпіонаті Угорщини став четвертим серед команд другої ліги). Хоч наш колектив поступився з рахунком 0:2, однак гра справила гарне враження. І в тому ж місяці місцеві футболісти зустрілися зі збірною Пряшева й Кошице. Ужгородці здобули свою першу перемогу з рахунком 4:1. Далі поступу гри мільйонів на Закарпатті сприяли різні клуби. Серед них, зокрема, і перший офіційний Ужгородський атлетичний клуб (УАК, 1906), ФК НШЕ (Севлюш, 1907), перший слов’янський клуб ЧсСК (Ужгород, 1919 – 1920)», Ужгородський гімнастичний клуб (УМТЕ, 1921).
Найбільшу ж славу крайовому футболу в цей період приніс ужгородський ФК «Русь» (1925), а на зорі радянської влади в області – «Спартак» (Ужгород, 1946). Саме від останнього безпосередньо бере початок нинішня команда майстрів обласного центру, яка в подальший період виступала під різними назвами («Верховина», «Говерла», «Закарпаття»…). Вона здобувала історичні перемоги за радянських часів, у добу незалежності України, зокрема в сезоні 2001 – 2002 років,коли в вперше виступила в найвищому футбольному дивізіоні країни. А 29 квітня 1992 р. в Ужгороді свій перший офіційний матч зіграла й національна чоловіча збірна України. І хоч тоді гості перемогли з рахунком 3:1, однак перший гол в історії національної дружини забив вихованець Іршавської ДЮСШ І. Гецко, котрий двічі здобував звання другого бомбардира чемпіонату України, увійшов в історію як перший автор трьох м’ячів, забитих в одному матчі у вищій лізі. Крім того, досі не перевершений його рекорд: двічі впродовж одного сезону (1999 / 2000) відзначився чотирма голами.
Загальновідомі також звитяги закарпатців у складі київського «Динамо» («залізного капітана» В. Турянчика, Й. Сабо, С. Решка), на тренерській ниві (Е. Кеслер, Й. Беца, Й. Сабо), в арбітражі (перший вітчизняний арбітр ФІФА В. Онуфер, перший в Україні асистент судді С. Селменський, перший лайнсмен ФІФА В. Югас, який обслуговував матчі чемпіонату світу серед військовослужбовців (1997), інспектуванні, у жіночому футболі… Або ж згадаймо берегівський «Берегвідейк», котрий у 2010 р. виграв аматорський Кубок України.
Отож нам є чим пишатися!
Володимир ТАРАСЮК, голова комітету зв’язків із громадкістю та ЗМІ
Залишити відповідь