У рамках світового дня футболу в Ужгороді відбулася цікава зустріч ветеранів «гри мільйонів»

13.12.2024 - 10:38

10 грудня, у Міжнародний день футболу, з ініціативи Асоціації футболу Ужгорода (керівник – Василь Гомонай), обласного осередку Асоціації спортивних журналістів України (Василь Гаджега) та колишнього гравця, капітана команди та тренера ФК «Говерла» Ужгород Томаша Пфайфера в ужгородському СК «Юність» у теплій та затишній атмосфері чи не вперше в історії закарпатського футболу пройшла зустріч ветеранів «гри мільйонів». До цього часу збиралися колишні гравці ужгородських команд «Спартак», «Верховина, «Говерла», «Закарпаття».

На цей раз зібралися атлети, котрі левову частину свого життя інвестували у служіння, розвиток та пропаганду футболу в Ужгороді, на Срібній Землі та в Україні. На зустріч прийшло 9 знаних колишніх гравців, котрі захищали кольори місцевого ФК «Говерла» («Верховина», «Закарпаття»). А це 82-річний, Т. Пфайфер, 79-річний В. Решко (старший брат ЗМС СРСР Стефана Решка), 77-річний С. Войтко, 76-річний С. Гаджа, 75-річний Й. Бордаш, 70-річний Іван Улинець, 69-річні О. Пахомов та І. Шангін, 63-річний І. Погоріляк спеціально приїхав на зустріч із-за кордону.

Свого часу автору цих рядків доводилося організувати й проводити чимало зустрічей ветеранів спорту нашого краю. Згадуються теплі й щирі зустрічі колишніх гандболісток легендарної ЖГК «Колос» Берегово (єдина команда із Закарпаття, що грала у чемпіонаті колишнього СРСР), у складі якої були переможниця олімпійських ігор та чемпіонка світу, ЗМС СРСР Н. Гецко-Лобова, срібна призерка чемпіонату Планети Людмила Задирака, володарка кубка Ліги чемпіонів Європи Ганна Глеба та інші. Одним із перших на Закарпатті МС СРСР з волейболу І. Скрябіним проводили кілька разів зустрічі ветеранів закарпатського волейболу. З керівництвом федерації тенісу Закарпаття теж провели цікаву зустріч з ветеранами з цього виду спорту. До речі, у середині 50-х -60-их років у символічному списку «10 кращих тенісистів СРСР у сезоні» Україну представляли двоє наших атлетів – це Михайло Мозер з Мукачева та Йосип Гагер з Ужгорода. Цей список можна продовжити.

Та учорашня зустріч ветеранів була особлива. Коли побачив перед входом до СК «Юність» на милицях Йосипа Бордаша, то на очах з’явилися сльози. Іван Улинець підійшов до мене і сказав: «Я сказав, що Бордаш буде на зустрічі. Це я йому допоміг тут бути». Кажуть, що тут коментарі зайві і для тих, хто повинен був там бути, і для ЗМІ краю, які шукають «сенсації»…

Керівник АФ Ужгорода Василь Гомонай та автор цих рядків щиро привітали присутніх з їхнім професійним святом, а далі була хвилина мовчання за тими, кого уже нема серед нас. Лише за 5 останніх років відійшли у вічність більше 10 колишніх знаних футболістів краю: В. Турянчик, С. Варга, І. Лендєл, А. Шандор, М. Русин, М. Теллінгер, І. Шопа, Й. Фалес, Ф. Варга, О. Рудай, В. Ладані, Г. Куля, брати Секечі (Василь та Іштван) та інші.

Майже годину з гаком учасники зустрічі згадували про найцікавіші поєдинку в їхній багаторічній спортивній професіональній кар’єрі. Учасники зустрічі підняли уже вкотре проблему з бородою щодо відкриття музею спортивної слави Закарпаття та Благодійний фонд у підтримку ветеранів футболу.

Володимир Решко (на світлині внизу ліворуч) мовив, що вчора телефонував у Київ до молодшого брата Стефана і розповів йому про нашу зустріч. Брат попросив від душі привітати всіх з професійним святом, а також побажав усім міцного здоров’я, щастя, мирного неба, а також згадати «не злим тихим словом тих», хто не зміг прийти-приїхати на зустріч. Ілля Гулянич, колишній начальник команди «Закарпаття» через серйозну хворобу теж не мав можливості прийти на зустріч, а так хотілося, – сказав у розмові зі мною, – побачити тих, котрі у середині 80-их років минулого століття були разом із ним в ужгородській команді майстрів.

85-річний ексголкіпер київського «Динамо» та ужгородської «Верховини», голова федерації футболу Закарпаття Андрій Гаваші (на фото внизу праворуч з своїм колегою Володимиром Решком) теж попросив автора цих рядків привітати учасників зустрічі з професійним святом й побажав усім всіх житейських гараздів і, звичайно, здоров’я та мирного неба над головою.

Вони прийшли на зустріч:

1971 рік. ФК «Говерла» Ужгород. Капітан команди Томаш Пфайфер (1942 р. н., Ужгород, 82 роки) стоїть праворуч. Ініціатор проведення зустрічі ветеранів футболу обласного центру. У сезоні -72 провів 38 ігор й забив три голи, а потім була серйозна травма. У сезоні-71 ці показники набагато серйозніші (46 ігор з 50 та 5 голів).

 

Володимир Михайлович Решко (старший брат ЗМС Стефана Решка) народився 27 березня 1945 року у с. Ключарки, що на Мукачівщині. Свого часу виступав за мукачівські «Карпати», а також вінницький «Локомотив» разом з молодшим братом Стефаном, односільчанином Яношем Габовдою та мукачівцем Імре Лендєлом. Пізніше за цей клуб гратиме і його чин Петро. Багато років В. Решко виступав за аматорський ФК «Автомобіліст» Ужгород, що грав у чемпіонаті міста над Ужем.

Степан Федорович Войтко народився 7 травня 1947 року (77 років) в Ужгороді. Захисник (на фото ліворуч).

1972 рік. ФК «Говерла» у першості СРСР (2-га ліга, клас «А») зайняла 2-ге місце, а також вперше виборола «Рубіновий кубок». На знімку зліва направо провідні гравці клубу: Володимир Пінковський, Микола Русин з трофеєм та Степан Войтко. До речі, вони у сезоні-72 зіграли найбільше календарних поєдинків: В. Пінковський 45 ігор із 50 запланованих і став автором 4 голів, Микола Русин (44 матчі та 23 голи), Ю. Чирков (44 та 3) С. Войтко (42 й 1) та Й. Бордаш (42 та 7).

Ліворуч Степан Гаджа народився 17 вересня 1948 року (76 років) та Йосип Бордаш 14 березня 1949 року (75 років) у складі ФК «Говерла» Ужгород у сезоні-73 провели відповідно 42 та 22 календарні поєдинки. Й. Бордаш також записав до свого активу і 8 голів. А у попередньому срібному сезоні-72 півзахисник та володар гарматних ударів зіграв 44 матчі й відзначився сімома голами. У товариському матч ФК «Говерла» Ужгород – ФК «Динамо» Київ – 4:0 Степан Гаджа опікував найкращого бомбардира за всю історію вітчизняного футболу, володаря «Золотого м’яча» Олега Блохіна.

Іван Шангін народився 19 серпня 1955 року (69 років) в Ужгороді. Свої кращі роки він провів у складі запорізького «Металурга» (206 поєдинків та 9 голів). За рідне ужгородське «Закарпаття» він виступав протягом трьох сезонів (провів 52 матчі й став автором чотирьох голів). Свого часу був тренером ужгородської команди майстрів. Після завершення футбольної кар’єри до цих пір працює у дитячо-спортивних школах в обласному центрі.

Фото зверху. 1984 рік. ФК «Закарпаття»: воротарі – МС СРСР С. Страшненко (33) та І. Надь (6), захисники – Я. Касперський (27), І. Погоріляк (19 ігор та 5 голів, стоїть четвертий справа), В. Рущак (1), Т. Пфайфер-мол. (2), О. Пахомов (35, стоїть другий справа), А. Товт (10 і 1), І. Улинець (35 й 1), М. Фанта (26), півзахисники – В. Ковач (32 і 8), В.), М. Ловска (35 і 1),, Т. Корпонай (35 і 3), А. Ваш (2), Й. Кароль (33), М. Іваниця (3), І. Дошкар (1), форварди – В. Кузьма (2), В. Мартиненко (26 і 14), Е. Леврінц (28 і 5), С. Гецел (15), Я. Сухан (1), Й. Микуланинець (36 і 5. Ст. тренер – Іштван Шандор.

І. Д. Улинець (на світлині – праворуч) народився 26 червня 1954 р. (70 років) у селищі Ільниця на Закарпатті, у якому виросла ціла плеяда талановитих футболістів. Скажімо, у сезоні-83 він відіграв за ФК «Закарпаття» 44 матчі з 50 запланованих і став автором п’яти голів.

О. С. Пахомов (на знімку – другий праворуч) народився 5 квітня 1955 року (69 років) в Ужгороді. Рекордсмен щодо зіграних офіційних ігор за команди майстрів (календарні та на кубок СРСР та УРСР) – 500 матчів. Скажімо, у сезоні-85 він за ужгородське «Закарпаття» провів 40 матчів та став автором 4 голів. Як для захисника непоганий показник.

Іван Іванович Погоріляк народився 7 червня 1961 року. У сезоні-63 він у складі ужгородського «Закарпаття» (першість СРСР, 2-га ліга, шоста українська зона) він провів 49 календарних ігор з 50 запланованих і став автором 7 голів. Від нього більше матчів лише зіграло п’ять його партнерів: М. Кабацій, М. Ловска, І. Улинець, В. Штима та В. Мартиненко.

А більше голів за Івана Івановича провели найкращі бомбардири ужгородської команди, зокрема, В. Мартиненко, Е. Леврінц, М. Кабацій та Й. Микуланинець.

Зустріч ветеранів футболу організували й провели (зліва направо) футбольний статист Михайло Рущак, Василь Гомонай та голова обласного осередку Асоціації спортивних журналістів України Василь Гаджега (див. фото внизу).

Примітка: Учасники зустрічі домовилися що перед Новим роком теж попробують організувати аналогічну зустріч, правда, запросити й «молодих» ветеранів, які мають 60 з гаком років.

Учасники зустрічі також вдячні керівниками СК «Юність» (О. Муртазін) та голові обласного осередку НОК України (І. Риляк), котрі підготували гарні умови для проведення цього заходу, а за чудовий так званий «третій тайм» усі учасники вдячні Віталію Ісаку та меценату Василю Гомонаю.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Додай віджет турнірних таблиць собі на сайт

Основні плюси нашого віджету:
- автоматичне оновлення
- офіційні дані
- не впливає на твій сайт
- можливість додаткового налаштування таблиць

Базовий код:

Для додаткового налаштування віджету, в кінці запиту src можна додати:
- виділити команду 21: &selectteam=21 (номер команди можна дізнатись, натиснувши на її назву у таблиці у ссилці, номер буде визначено параметром team)
- приховати колонку 3: &hc3=y (так само і з іншими, крім 1,2,9: &hc[номер_колонки]=y)

Приклад:https://zaf.org.ua/?page_id=5001&selectteam=20&hc3=y&hc4=y&hc5=y&hc6=y&hc7=y&hc8=y - виведе таблицю з виділеною командою Тячів, без 3,4,5,6,7,8 колонок.

Додай віджет турнірних таблиць собі на сайт

Основні плюси нашого віджету:
- автоматичне оновлення
- офіційні дані
- не впливає на твій сайт
- можливість додаткового налаштування таблиць

Базовий код:

Для додаткового налаштування віджету, в кінці запиту src можна додати:
- виділити команду 21: &selectteam=21 (номер команди можна дізнатись, натиснувши на її назву у таблиці у ссилці, номер буде визначено параметром team)
- приховати колонку 3: &hc3=y (так само і з іншими, крім 1,2,9: &hc[номер_колонки]=y)

Приклад:https://zaf.org.ua/?page_id=5001&selectteam=20&hc3=y&hc4=y&hc5=y&hc6=y&hc7=y&hc8=y - виведе таблицю з виділеною командою Тячів, без 3,4,5,6,7,8 колонок.