Від гравця команди майстрів до народного депутата

12.11.2021 - 13:48

Сьогодні екс-гравцю ФК «Говерла» («Закарпаття»), народному депутату України 2-го скликання Сергію Чейпешу – 60.

255912870_637220950640290_8011591296596649790_n

30 серпня 2016 р. – у рамках святкування 754-ої річниці з дня першої згадки про Виноградів як місто відбулось грандіозне спортивне шоу – товариський матч між командами ветеранів ФК «Динамо» (Київ) та ветеранами футболу Виноградова. Господарі святкували перемогу – 2:02:0. Один із голів у ворота киян провів 55-річний Сергій Чейпеш.

11 листопада 2017 р. Цього дня на мукачівському стадіоні «Харчовик» відбувся фінальний матч обласного чемпіонату з футболу серед команд ветеранів (40+): ФК «Карпати-ветеран» (Мукачево) – ФК «Севлюш» (Виноградів) – 3:2. Один з голів у гостей забив 56-річний Сергій Чейпеш.

У цьому році (Ужгород, СК «Юність») – капітан команди збірної Виноградівщини С. Чейпеш став бронзовим призером всеукраїнського турніру з міні-футболу, присвячений 70-річчю від дня народження гранда вітчизняного футболу, бронзового призера олімпійських ігор, екс-гравця ФК «Динамо» (Київ) та збірної СРСР змс СРСР Стефана Решка.

2020 р. Вишневе, що на Київщині. Тут відбувся чемпіонат України серед ветеранів (55+). Мукачівські «Карпати» здобули вчетверте золоті нагороди. У дебютному поєдинку з ФК «Сільмаш» (Коломия) дубль оформив 59-річний Сергій Чейпеш (на 15 і 25 хв.). Цю звитягу гравці легендарної команди присвятили своєму колишньому партнерові, знаному форварду та тренеру Вікторові Ряшку.

чейпеш_фотоНаша довідка: Сергій Іванович Чейпеш народився 12 листопада 1961 р. у невеличкому селі Веряця (входило до Королівської сільради до 2020 р.), що на Виноградівщині. Півзахисник, форвард. У шкільні роки займався багатьма видами спорту, що були доступні сільському юнакові, але найбільше любив із ровесниками ганяти лопту. У старших класах Королівської десятирічки Сергій спочатку грав за резервістів, а згодом й «основу» місцевого «Локомотива», який виступав у першості області.

Цікавий факт. У 1979 р. граючий тренер королівського «Локомотива» І. Міговк у Мукачеві, де проходив один із обласних турнірів, підійшов до тренера юнацької збірної СРСР (U-19), з Російської Федерації Бориса Ігнатьєва, яка тут проводила товариський матч зі збірною Угорщини, і запропонував переглянути свого підопічного Сергія Чейпеша. Та тоді головний тренер збірної СРСР не встиг побачити закарпатця, як кажуть, у ділі, бо після гри збірники спішили на вокзал, адже уже мали квитки у кишенях на швидкий потяг «Будапешт-Москва». Шкода. А 18-річний Сергій цього року у складі збірної Закарпаття став не лише чемпіоном Республіки серед ровесників, але й вперше одягнув футболку команди майстрів – ФК «Говерла» (Ужгород) (тренери Іштван Шандор та Ернест Кеслер). А потрапив до ужгородської «Говерли» юнак випадково. У Мукачеві на турнірі був і граючий тренер «Говерли» Ю. Чирков, котрий і поклав око на верткого форварда з Виноградова. Як з’ясувалося цей хлопчина був школярем Королівської ЗОШ І–ІІІ ст., де свого часу навчався і Юрій Іванович. Крім того, цього року вийшла постанова Федерації футболу колишнього Союзу в якій був і такий пункт: «У команді майстрів за «основу» повинні грати щонайменше троє гравців не старші 19 років». Саме через цю постанову Чейпеш та його ровесники Михайло Іваниця з Великоберезнянщини та Віктор Пасулько з Іршавщини одягли футболки ужгородської «Говерли».

Чирков_i_ЧейпешУ цьому сезоні Сергію пощастило ще разом пограти зі своїм земляком Юрієм Чирковим (1947 р. н.), а також іншим ветераном клубу, зокрема, 31-річним Іваном Шопою з Довгого. За команду Чейпеш у цьому сезоні провів 15 календарних ігор і став автором 2 голів. Для новачка – це непогано. Свій дебютний гол за ужгородців виноградівець забив у 21-му турі (18 липня 1979 р.): ФК «Говерла» Ужгород – ФК «Новатор» Жданов (нині м. Маріуполь) – 2:0. Ще один гол у ворота гостей провів закарпатець Костянтин Лобанов. Ще раз С. Чейпеш заставив гостей розпочинати гру з центра поля у домашньому поєдинку (41-ий тур, 22 жовтня 1979 р.): ФК «Говерла» – ФК «Торпедо» (Луцьк) – 3:1. Крім Сергія, по одному м’ячу у ворота суперників провели Михайло Іваниця із гірського села Ставне, що на Великоберезнянщині та Андрій Ділай (родом із Прикарпаття). Наступного сезону Сергій не грав за ужгородців через серйозні сімейні проблеми… помер батько. І все ж цей рік 19-річний юнак провів у місцевому ФК «Керамік», який виступав у першості Закарпаття (І ліга). Ця команда не лише зайняла перше місце у своїй зоні, але й виборола путівку з наступного року грати серед елітних команд краю – чемпіонаті Закарпаття (Вища ліга).

Знову грянули зміни. Згідно з новим положенням про змагання за команди 2-ої ліги першості СРСР (у ній грали закарпатські команди «Говерла» (Ужгород) та «Карпати» (Мукачево)) можуть виступати не більше чотирьох гравців віком понад 25 років, а також у колективі має бути чотири спортсмени молодше 19 років. Отже, у 1981 році 19-річного С. Чейпеша знову запросили до ужгородської «Говерли». Цей сезон для нього став найбільш вдалим. Він став одним із кращих бомбардирів (у 18 календарних іграх забив 5 голів). А кращими голеадорами команди стали Костянтин Лобанов (12 голів) та В’ячеслав Лендєл з Рахова (11 забитих м’ячів). Усі голи Чейпеша принесли команді бажані очки (26-ий тур, 28 липня 1981 р.): ФК «Говерла» (Ужгород) – ФК «Спартак» (Житомир) – 1:1; 31-ий тур, 18 серпня: ФК «Говерла» – ФК «Колос» (Полтава) – 4:0 (крім Чейпеша авторами голів також стали його партнери – Йосип Микуланинець, Костянтин Лобанов та Мирослав Кабацій); 32-ий тур, 24 серпня: ФК «Металург» (Кам’янське) – ФК «Говерла» – 1:4 (у ворота господарів м’ячі «відвантажили» Сергій Чейпеш, Віктор Пасулько, Ярослав Лендєл та Костянтин Лобанов); 34-ий тур, 2 вересня: ФК «Металург» (Кам’янське) – ФК «Говерла» – 1:4 (у ворота господарів м’ячі «відвантажили» Сергій Чейпеш, Віктор Пасулько, Михайло Ловска та Йосип Микуланинець); 38-ий тур, 22 вересня: ФК «Суднобудівник» Миколаїв – ФК «Говерла» – 0:2 (автори голів – Сергій Чейпеш та Ярослав Лендєл).

У сезоні-81 у «Говерлі» разом із С. Чейпешом грали у майбутньому такі знані футболісти та тренери: Віктор Пасулько, Михайло Іваниця, Ігор Надь, Йосип Микуланинець, Аттіла Зан та інші. Згодом Микуланинець перебереться до складу ФК «Динамо» (Київ), а Пасулько гратиме за збірну колишнього Радянського Союзу та ФК «Спартак» (Москва). Унікальний факт: у середині 80-их років минулого століття за головну команду СРСР відразу грало троє вихованців закарпатської школи футболу (В. Пасулько з Ільниці, Іршавський район), Іван Яремчук (сел. Великий Бичків, Рахівщина) та Василь Рац із с. Фанчиково, що на Виноградівщині.

У 1982 році було змінено назву «Говерла» на «Закарпаття». До команди були зараховані член юнацької збірної СРСР мс СРСР В’ячеслав Медвідь із Нового Давидкова, а із львівських «Карпат» повернувся мс СРСР Іван Буловчак із Великого Березного. Серед тренерського складу теж відбулася своєрідна ротація. У цьому сезоні головними тренерами були: перше коло – м СРСР та зт України Федір Ванзел з Мукачева, а у другому – ужгородець, мс СРСР та арбітр всесоюзної категорії Томаш Пфайфер. Сергій Чейпеш за ужгородців у цьому сезоні відіграв 17 календарних поєдинків і повернувся на малу батьківщину.

Я щойно зателефонував екс-головному тренеру «Закарпаття» Томашу Пфайферу і поцікавився його колишнім підопічним: «О, це був гарний футболіст. У нього на зеленому полі не було таємниць. Він однаково добре міг відіграти і у центрі поля, і в нападі. Не цурався допомогти і захисникам. Та його часто переслідували травми, турбували інші хвороби. Мені здалося, що він не дуже прагне про ріст своєї спортивної кар’єри тому й попросив відрахувати його з команди. Знаю, що він багато років виступав за місцеві команди, тренував дитячі. Приємно, що він ще й тепер у строю і грає за різні команди ветеранів, навіть торік став чемпіоном України у складі мукачівських «Карпат». Я його щиро обнімаю, вітаю з 60-річчям і бажаю, щоб ще багато років не вішав свої бутси на гвіздок».

Дійсно, футбол футболом, але Сергій ніколи і не забував про науку. Над усе любив фізику, а також мав неабиякі успіхи з природно-математичних предметів. Свого часу працював інженером-технологом СКТБ на Виноградівському промкомбінаті (1984–1985 рр.).

Закінчив УжДУ (фізичний факультет (1979 – 1984 рр.).

Сергій Чейпеш працював учителем фізики та трудового навчання, але завжди встигав грати за «основу» ФК «Керамік» (Виноградів), а також тренувати його резервний склад. Головна команда «Кераміка», яка представляла колектив Виноградівського промкомбінату облспоживспілки (директор – Герман Розентал, до речі, великий фанат футболу) була однією з кращих. Про це говорить і той факт, що протягом 8 років (1983–1990 рр.) «кераміки» чотири рази виборювали золоті медалі (1984, 1988–1990 рр.) та двічі бронзові (1985 та 1987 р.) у чемпіонаті Закарпаття, а також були володарем (1987 р.) кубка області. Резервний склад «Кераміка», який тренував гравець «основи» Сергій Чейпеш, теж двічі ставали чемпіонами Срібної землі серед «дублюючих» складів (на фото). С. Чейпеш стоїть третім зліва.

Чейпеш_i_команда

1994-1998 рр. – народний депутат України 2-го скликання (Виноградівський виборчий округ № 170) У Верховній Раді працював у Комітеті з питань оборони та державної безпеки. Член депутатської групи «Реформи».

Понад 15 років (2005-2021 рр.) С. Чейпеш виступає за ветеранські команди Виноградівщини та с. Королево (40+, 45+ та 50+).

2014 рік (Ужгород, СК «Юність») – С. Чейпеш (див. знімок праворуч, С. Чейпеш тримає афішу турніру) разом із командою ветеранів Королева став переможцем Меморіалу пам’яті екс-капітана ком анди та тренера ФК «Говерла» Ужгород Ю. І. Чиркова.

DSC00718

2016 рік – у складі ФК «Севлюш» Виноградів став срібним призером першості Закарпаття серед ветеранів (40+). Цього ж року Сергій Чейпеш та його односельчанин Юрій Попович виступали за ФК «Ужгород-ветеран», який (30 серпня – 1 вересня) на мукачівському стадіоні «Авангард» виграли зональні змагання чемпіонату України з футболу серед ветеранів +50 років. У двох матчах проти ФК «Карпати» Мукачево та ФК «Маяк» Сарни (Рівненська область) Сергій провів два голи.

Останніми роками Сергій Чейпеш разом зі своїми друзями, зокрема депутатом районної ради Іваном Зеленяком, тренером і гравцем команд ветеранів Віктором Поповичем, місцевим істориком спорту Мирославом Лозюком організували добрий десяток різних турнірів у рідному Королеві та районі. Скажімо, у 2013 році у Виноградові Зеленяк–Попович–Чейпеш стали організаторами цікавого турніру, присвячений 70-річчю від дня народження одного із засновників ФК «Керамік» (Виноградів) (місцевий промкомбінат, директор – Герман Розентал) Роберта Ковача. До речі, саме у цій команді свою майстерність шліфували Сергій Чейпеш, Василь Дудаш, Володимир Кочіш, Йосип Теремта, Федір Кіш, Михайло Реплюк…

Збірна ветеранів Виноградівщини у складі Сергія Чейпеша, Сергія Баранича, Іван Фурика, Володимира Талабірчука, Степана Калмана, Віталія Макара, Тиберія Сверенка, Івана Дусина, Олександра Ороса, Івана Білака, Михайла Гебеша, граючого тренера Йосипа Гевеші за останні 5 років ставала переможцем та призером чемпіонату Закарпаття серед ветеранів, а також багатьох змагань і турнірів, що проводяться на теренах краю та за кордоном.

DSC00545

С. Чейпеш і нині грає за команди ветеранів Виноградівщини, а також тренує команду села Веряця, яка виступає у чемпіонаті Виноградівського району.

Разом із дружиною Наталією Романівною виховали донечку та сина.

Підготував матеріал голова обласного осередку Асоціації спортивних журналістів України та великий цімбора ювіляра
Василь ГАДЖЕГА.

Шановний Сергію Івановичу!

Закарпатська асоціація футболу засвідчує Вам почуття незмінної поваги та глибокої шани. Бажаємо, щоб підґрунтям Вашого щасливого життя та плідної професійної діяльності були міцне здоров’я, серце, сповнене любові та добра, натхненна думка й щирі почуття! Ви є і залишаєтесь справжнім кумиром для багатьох та демонструєте справжній приклад здорового способу життя молодому поколінню. Многая і благая літ Вам!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Додай віджет турнірних таблиць собі на сайт

Основні плюси нашого віджету:
- автоматичне оновлення
- офіційні дані
- не впливає на твій сайт
- можливість додаткового налаштування таблиць

Базовий код:

Для додаткового налаштування віджету, в кінці запиту src можна додати:
- виділити команду 21: &selectteam=21 (номер команди можна дізнатись, натиснувши на її назву у таблиці у ссилці, номер буде визначено параметром team)
- приховати колонку 3: &hc3=y (так само і з іншими, крім 1,2,9: &hc[номер_колонки]=y)

Приклад:https://zaf.org.ua/?page_id=5001&selectteam=20&hc3=y&hc4=y&hc5=y&hc6=y&hc7=y&hc8=y - виведе таблицю з виділеною командою Тячів, без 3,4,5,6,7,8 колонок.

Додай віджет турнірних таблиць собі на сайт

Основні плюси нашого віджету:
- автоматичне оновлення
- офіційні дані
- не впливає на твій сайт
- можливість додаткового налаштування таблиць

Базовий код:

Для додаткового налаштування віджету, в кінці запиту src можна додати:
- виділити команду 21: &selectteam=21 (номер команди можна дізнатись, натиснувши на її назву у таблиці у ссилці, номер буде визначено параметром team)
- приховати колонку 3: &hc3=y (так само і з іншими, крім 1,2,9: &hc[номер_колонки]=y)

Приклад:https://zaf.org.ua/?page_id=5001&selectteam=20&hc3=y&hc4=y&hc5=y&hc6=y&hc7=y&hc8=y - виведе таблицю з виділеною командою Тячів, без 3,4,5,6,7,8 колонок.