Філологічний лікбез. Говоримо й пишемо правильно!
08.01.2018 - 11:41Часто в нефутбольних колах прийнято вважати, що представники гри мільйонів не дружать із книжками й загалом є людьми недалекими. Насправді ж це не так.
Скажімо, один мій знайомий, який, до речі, став чемпіоном України серед ветеранів, знає, як у множині пишеться слова «дно» – «дена». Погодьтеся, не кожен і філолог зможе відповісти на подібне запитання. Тим не менше, ми повинні прагнути чистоти в мовленні, правильно писати. У цьому допомагати можуть відповідна література та фахівці. Скажімо, коли я навчався в Київському університеті, то здобувати знання мені допомагав чудовий професор, український мовознавець Олександр Пономарів. До речі, сам уродженець Донщини, із Таганрога. Нині він ще й веде популярний блог, відповідаючи на запитання користувачів Інтернету. Переконаний подані нижче відповіді будуть корисними й читачам нашого сайту…
Прес-службу Професіональної футбольної ліги цікавить закінчення слова кубок у родовому відмінку.
Це закінчення -а. Отже, проводимо жеребкування Кубка України.
Назви футбольних команд «Арсенал» і «Колос» мають у родовому відмінку такі самі закінчення, як і слова, від яких вони походять. Якщо арсенал (склад зброї) та колос у збірному значенні мають закінчення -у, то й назви футбольних команд будуть «Арсенал», «Колос» – «Арсеналу», «Колосу».
Микола Решетнюк запитує, як передавати футбольну посаду, що англійською звучить як playing coach. У ЗМІ він зустрічав термін «граючий тренер».
Фахівець, який веде тренерську роботу і може виходити в складі команди як футболіст, українською мовою – тренер-гравець.
Читачка Наталя запитує, як правильно наголошувати слово Facebook.
Наголошувати потрібно на першому складі: Фéйсбук.
Як відмінювати слово Фейсбук? Як уживати його в місцевому відмінку?
Тут можливі обидві форми: на Фейсбуці і на Фейсбуку.
Читач Тимофій звертається з кількома запитаннями. Чи є в українській мові слово поздоровляти? Яке його основне значення і як його вживати?
Слово поздоровляти уживане в українській мові зі значенням вітати когось із нагоди радісної події: народження дитини, одруження, ювілею тощо. Наприклад: «Василю, а йди-но в хату – поздоровляю тебе з сином!» (Марко Кропивницький).
Тепер набагато частіше в цьому значенні використовують слово вітати. З наближенням Нового року часто можна почути: поздоровляю з наступаючим Новим роком! Узагалі вітати потрібно з якоюсь подією, що є наслідком фізичних чи розумових зусиль людини: з успішним закінченням навчання, з відкриттям у якійсь галузі, з установленням рекорду, з добрим урожаєм…Що ж до Нового року, який настає незалежно від волі чи зусиль людей, то в українській мові доречні вислови: бажаю (зичу) щасливого Нового року, щастя вам у Новому році, хай щастить у Новому році. Їх і варто використовувати. А якщо вже комусь дуже хочеться вдатися до кальки з російського с наступающим Новым годом, то хай каже з прийдешнім Новим роком, з настанням Нового року.
Будьмо і футбольні, і грамотні!
Володимир ТАРАСЮК, ФФЗ
Помилка у тексті: не Професійної футбольної ліги, а Професіональної