Подорож по кращим академіям світу. Ла Фабрика – кантера «Реала»
03.11.2016 - 12:56Продовжуємо серію матеріалів про академії світу. Андрій Клещенок описує школу, в якій виховують майбутніх зірок «Сантьяго Бернабеу».
Де «Барселона», там і «Реал», а де Ла Масія – там і Ла Фабрика. Та й Мадрид до Барселоні ближче, ніж Амстердам.
Місце
Ла Фабрика розташована на клубній базі в Вальдебебас – в грандіозній вотчині «Реала», за розмірами перевищує території деяких європейських держав. Тихе містечко на півночі Мадрида, світ полів і зелені, ідеально підходить для виховання юних талантів.
Кантера «Реала» – одна з найстаріших клубних академій світу. З’явившись ще в 50-х роках, вона вже через кілька років подарувала Іспанії декількох футбольних зірок: Гроссо, Дель Боске, Веласкеса … У 2004 «Реал» розщедрився на капітальну модернізацію, виділивши близько 100 мільйонів євро. Після цього Ла Фабрика перетворилася в затишну футбольну обитель.
До послуг гравців – дев’ять великих полів, з яких чотири – штучні, спеціальний майданчик для підготовки голкіперів, міні-футбольне поле і волейбольний корт. Поруч – інтернат, центр відновлення і медичний пункт. На очах хлопчаків займаються їхні кумири – гравці дорослої команди: в «Реалі» воліють ростити футболістів на прикладах, а не методиках.
Підбір гравців
Пошуком талантів для академії займаються 42 скаута. Велика частина працює в Іспанії: 12 – в Мадриді і 19 – в інших провінціях. Селекціонери відвідують всі більш-менш значущі дитячі турніри. У поповненні академії грає роль і батьківський фактор. Ла Фабрика відкрита для будь-яких пропозицій; на офіційному сайті «Реала» розміщена спеціальна форма. Будь-хто з читачів може скористатися їй і повідомити клубу, що його син талановитий настільки, що може заграти в «Реалі». Будь-хто – і представники клубу зв’яжуться з вами, де б ви не були.
Рішення про зарахування виносять, виходячи з трьох чинників. Найважливіший – техніка юного футболіста. Далі розглядають уміння гравця думати на полі, а потім – характер. У старших вікових групах пріоритети змінюються, і на перший план виходять прагнення до розвитку і рівень футбольного інтелекту.
Розпорядок дня і устрій академії
Ла Фабрика куди більш вимоглива до юнаків у навчанні, ніж Ла Масія. Підйом о восьмій ранку – найскладніший час. Ванна кімната перетворюється в гарячу точку: діти, що наслідують Роналду, влаштовують війну за місце біля дзеркала. Переможці не поспішають відходити, і зав’язуються справжні бійки. Ванна кімната вранці – єдине місце в школі, де субординація безсила.
Після сніданку юні футболісти відправляються у приватну школу. У рік на навчання кожного гравця, що проживає в інтернаті, витрачається близько 30 тисяч євро. Строгість перевірки оцінок прямо пропорційна спортивним досягненням. Хлопці звільняються лише до п’ятої вечора, перекушують (дехто – в їдальні, дехто – в сусідньому кафе «Гіардіно») і відправляються на тренування, які тривають до десяти годин.
У структурі академії – 13 команд в шести вікових групах. Наймолодша група – Пребенжамін, в ній займаються дітлахи віком 6-7 років. «Реал Кастілья» – видима частина айсберга, верхівка системи. Вище тільки «Реал», але туди пробиваються одиниці. Будівля Кантер розділена на жовту і синю зони (по розмальовці стін). Жовта – для дітей до 13 років, синя – для старших дітей.
У кожній команді – два тренера. Крім того, на всю школу – три тренера воротарів високої кваліфікації і кілька спеців, що займаються виключно технікою і дриблінгом футболістів. Разом – 37 тренерів, включаючи фахівців з фізпідготовки і консультанта з правил гри.
Окреме місце займає відділ інтеграції. Він допомагає іноземним футболістам швидше пережити адаптацію і звикнути до нових умов. Нещодавно, наприклад, департамент працював з 11-річним українцем Давидом Фесюком. Іспанські експерти називають його новим Касільясом і кажуть, що з часів Ікера не бачили серед дітей-голкіперів такої реакції.
Стипендію в школі не платять, на відміну від Ла Масії. Але більш старші футболісти заробляють на рекламних контрактах: найбільші компанії працюють на випередження, намагаючись підписати гравця задовго до того, як він дебютує навіть у другій команді «Реала». У деяких молодиків Ла Фабрики вже є автомобілі, хоча за законом вони ще не можуть отримати права.
Методологія
Методика підготовки – головна відмінність Ла Фабрики від Ла Масії. У стані найлютішого ворога сподіваються на роками налагоджену систему, що дозволяє вирощувати футболістів одного типу – під гру головної команди. У кантері «Реала» команди не прив’язані до одного стилю, гравці вчаться грати в різних тактичних схемах, виконувати різні функції на полі.
Корінна відмінність – наголос не на методологію, а на авторитети. У «Реалі» немає вибудованої системи тренувань; зростання провокується через наслідування кумирам. Стіни Ла Фабрики прикрашають зображення легенд – Зідана, Рауля … Суперництво між хлопцями не просто вітається, а всіляко – часом навіть штучно – підігрівається. В академії тренують не досвідчені дитячі фахівці, а колишні гравці «Реала» (Гути, Соларі, Де Ла Ред, Беніто), чиє ім’я – вже мотивація для юних футболістів. Вони досягли того, що вдається одиницям, і кожен з них бував там, куди прагнуть нинішні кантеранос – в переповненій чаші «Сантьяго Бернабеу».
Залишити відповідь